(A kép a Washington Post szellemi tulajdonának részét képezi.)
Emlékeztek arra a bejegyzésre, amely arról szólt, hogy Putyin bácsiék buldózerrel pusztítják a – legalábbis általuk feltételezhetően – Nyugatról származó sajtokat hasonlóan ahhoz, ahogy ISIS az "eretnek" csirkéket égeti?
A napokban - a Wall Street Journal elemzésére hivatkozva - a Washington Post megjelentetett egy beszámolót az amerikai sajtfogyasztás, pontosabban sajt nem fogyasztás vonatkozásában, amelyből arra lehet következtetni – s erre az írás szerzője kifejezetten is utal – hogy a keménykezű orosz sajtpolitika meghozta a gyümölcsét, mely az USA-beli hipermarketek és nagybani kereskedések sajttal teli mélyfagyasztókban öltött kézzel fogható jelleget. Persze, egy óriás darab mélyfagyasztott sajtot – mint amilyen a hivatkozott WSJ cikk hasábjain látható – kinek lenne kedve kézzel fogni? Másfelől, valamennyivel magasabb hőmérsékletnél, felvágva szerintem csak örömmel fogyasztható, ám itt mutatkozik meg a korlátlan lehetőségek földje leglényegesebb problémája:
Amerikát elárasztotta saját (innen posztunk címe is)– és az erős dollár közrehatása révén főleg nyugati szövetségesei – sajttermése. Így a helyzetről a Washington Post.
A megoldás? Több sajtot kéne fogyasztani. A statisztikák szerint egy átlag amerikai jelenleg évente 36 font (valamennyivel több, mint 16 kg) sajtot fogyaszt, a mélyfagyasztókban pihenő sajthegyek gazdasági hasznot is hozó eltüntetéséhez (tehát annak a puszta megsemmisítésüket magába nem foglaló módjához) szükséges ráadás 3 fontot, vagyis mintegy 1,36 kilót tenne ki.
Ez első olvasatra nem is tetszik olyan soknak, különösen, ha elképzeljük, hogy az amerikaiak számára az európai sajtok többsége csemegét jelenthet, amelyhez ráadásul most – mennyiségének köszönhetően – olcsóbban férhetnek hozzá.
Az elemzők meglátása szerint ez azonban csak rövid távon, és csupán részleges megoldást jelent. Olyan olcsón ugyanis mégse lehet kapni az európai sajtot, mert a veszteséges eladást is minimalizálni kell lehetőség szerint.
A (Bill) Clinton-kormány egy hasonló jellegű, ha nem is hasonló méretű válság alkalmával megoldásként egy ügynökség létrehozását kezdeményezte, melynek célja különböző, a sajt mennyiségek befogadására képes termékek kidolgozását célozta meg.
És Ti, kedves olvasóink, hogyan oldanátok meg ezt a problémát? Van-e helye a sajtturizmusnak? Vissza kell-e szolgáltatni Európának a maradék sajtot, vagy tán megszüntetni az Oroszországgal szembeni szankciókat?
Minden válasznak nagyon örülünk, amelyet hozzászólás formájában hozzánk intéztek.
Hamarosan arról is értekezünk, hogyan állunk mi, magyarok a sajtfogyasztással. Addig is várjuk a tippeket az alábbi kérdésre!